نعمتی اولین دیگری می‌شود؟!

زاهرا نعمتی تیرانداز کرمانی و پرافتخار ورزش ایران روز گذشته راهی کشور برزیل شد تا در بازی‌های المپیک ریو شرکت کند.

http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim//Uploaded/Image/1395/03/10/139503101643218407804664.jpg

نعمتی تا همین‌جا بسیاری از اولین‌ها را به نام خود ثبت کرده است... او اولین ورزشکار زن ایرانی است که در بازی‌های پارالمپیک طلا بر گردن می‌اندازد... اولین ورزشکار معلول ایرانی است که جواز بازی‌های المپیک را نیز کسب می‌کند... اولین پرچمدار زن ایرانی در بازی‌های المپیک است و خیلی‌ها امیدوارند که اولین زن ورزشکار ایرانی صاحب مدال در بازی‌های المپیک نیز گردد.

از همین روست که دعای خیر یک ملت به خصوص از ناحیه‌ی کرمان بدرقه‌ی راه این ورزشکار است که پس از سال‌ها طلسم حضور ورزش کرمان در المپیک را نیز شکسته است... البته نعمتی در خیلی از مسائل دیگر اول است...

ام کامل: زهرا نعمتی
تاریخ تولد: دهم اردیبهشت سال 1364
محل تولد: کرمان
رشته ورزشی: تیراندازی با کمان


آغاز راه

زهرا نعمتی از ۱۲ سالگی ورزش تکواندو را آغاز کرد و موفق به کسب کمربند مشکی دان یک شد. زهرا خیلی زود در تکواندو پیشرفت کرد و عضو تیم‌ملی تکواندوی بانوان ایران شد. او قصد داشت در این رشته برای کشورش افتخار آفرین باشد ولی از بد روزگار در سال 83  که زهرا دانشجوی رشته گیاه پزشکی دانشگاه جیرفت بود، در راه برگشت به کرمان دچار تصادف شده و بی‌‌ احتیاطی راننده باعث شد دچار آسیب‌دیدگی نخاع شود و پزشکان اعلام کردند که دیگر قادر به راه رفتن نیست و باید ویلچرنشین شود. زندگی برای او سخت شد ولی تمام نشد! نعمتی تصمیم به ادامه ورزش گرفت و چون نمی توانست رشته تکواندو را ادامه دهد، وارد رشته تیراندازی با کمان شد.

افتخارات

زهرا نعمتی با کسب مدال طلای بازی‌های پارالمپیک تابستانی ۲۰۱۲ در شاخه ریکرو انفرادی نام خود را به عنوان نخستین و تنها زن در تاریخ ورزش ایران که موفق به کسب مدال طلا در سطح المپیک و پارالمپیک شده‎است، جاودانه کرد.

وی به همراه راضیه شیرمحمدی و زهرا جوانمرد که تیم ملی تیراندازی با کمان بانوان ایران را در قسمت تیمی تشکیل می‎دادند عنوان سومی و مدال برنز پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن را به‎دست آوردند.

او هم‎چنین در8 خرداد سال 1392 در مراسم کمیته بین‎المللی المپیک در سن پترزبورگ روسیه مفتخر به دریافت جایزه معتبر ورزشکار برتر پارالمپیک 2012 لندن از سوی «بنیاد بین‎المللی اسپورت آکورد» شد.

زهرا اولین بانوی آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ است که توانسته هم در المپیک و هم در پارالمپیک کسب سهمیه کند (در ریو ۲۰۱۶)؛ وی همچنین با تصمیم کمیته ملی المپیک ایران به عنوان پرچم دار ایران در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ انتخاب شد. با این حساب او اولین بانوی مسلمان معلول است که پرچمدار کاروان المپیک یک کشور شده است.

ازدواج

جشن ازدواج زهرا نعمتی با رهام شهابی، تاریخ ساز شد.
زهرا نعمتی که در یک تصادف ویلچر نشین شده بود، برای ازدواج رهام شهابی پور عضو تیم‌ملی تیراندازی با کمان مردان معلول ایران را انتخاب کرد که او هم به دلیل سقوط از ارتفاع معلول شده و رشته ورزشی وی هم تیر و کمان است. این زوج قهرمان، جشن عروسی خود را پس از دریافت مدال طلای زهرا نعمتی در دهکده المپیک لندن ۲۰۱۲ برگزار کردند.

زهرا نعمتی در مورد ازدواج اش می گوید:

من و رهام ۶ سال است که با هم آشنا شدیم و ۴ سال و نیم است که تیراندازی با کمان را با هم شروع کردیم و از وقتی رو به این ورزش آوردیم روزبه‌روز رابطه‌مان بیشتر شد و این صمیمیت و دوستی بین ما شکل گرفت و کم‌کم تصمیم گرفتیم که زندگی خیلی خوبی را با هم بسازیم.
 

شغل

 زهرا در کنار تیر اندازی، مزون لباس عروس دارد که با علاقه فراوان این مزون را اداره می کند.

نحوه کسب سهمیه المپیک ریو 2016

نعمتی در بازی‌های قهرمانی آسیا در سال2015 موفق شد در مرحله نیمه‌نهایی با برتری 7 بر 3 برابر کمانداری از ویتنام سهمیه المپیک ریو را به‌دست آورد و اکنون با در دست داشتن دو سهمیه المپیک و پارالمپیک، اولین ورزشکار دارای معلولیت ایرانی است که مجوز حضور در دو رویداد بزرگ جهان را به دست آورده است.
 

چهره سرشناس المپیک و پارالمپیک ریو

وب سایت رسمی بازی های المپیک ریو 2016 چهره 50 ورزشکار سرشناس این دوره از بازی های المپیک را اعلام کرد که در میان این 50 ورزشکار زهرا نعمتی، چهره سرشناس ایرانی می باشند.

 اقدام برای آینده

زهرا نعمتی و همسرش قصد دارند  به یاری خدا و کمک مسئولان در جزیره کیش کار تفریحی راه‌اندازی کنند. آنها  امیدوارند مسئولان از آنها  حمایت کنند و هدف اول شان برپایی این پروژه است.
 

جمله زهرا نعمتی، یکی از ۱۰ جمله برتر جهان

جمله‌ زهرا نعمتی: "هرگز تسلیم معلولیت خود نشوید" و "معتقدم در تمام دنیا ورزش یکی از بهترین روش‌های توانمندسازی معلولین است" به عنوان یکی از 10 جمله انگیزه‌دهنده برتر سال 2014 از سوی کمیته بین‌المللی پارالمپیک انتخاب شد.
 

 سفیر حمایت از بیماران سرطانی

 چند ماه پیش مراسم امضای تفاهم نامه میان زهرا نعمتی و انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطانی یاس کرمان، در استانداری کرمان برگزارشد و وی به عنوان سفیر این انجمن در مسابقات جهانی حضور می یابد.


نعمتی در این موردمی گوید:

پیش از این فعالیت هایی در خصوص حمایت از بیماران مبتلا به سرطان داشتم و معتقدم هر قدمی که برای مردم کشورم بردارم، باعث افتخار است و دعای خیر مردم و انرژی های مثبتشان همیشه به من کمک کرده است.

دوربین‌ها روی پرچمدار ایران زوم خواهد بود

نعمتی با کسب دو سهمیه در رشته تیر و کمان قرار است هم در بازی‌های المپیک و هم پارالمپیک شرکت  کند. بانویی که نماد ایستادگی و مبارزه است. کماندار معلول ایران به عنوان اولین ورزشکار معلول ایرانی، سهمیه المپیک را کسب کرد و با این کار بزرگ رشته تیر و کمان ایران را در فهرست رشته‌های اعزامی به المپیک ریو قرار داده است.

زهرا، پرچم دار کاروان ایران در المپیک که این روز ها یکی از چهره‌های خبرساز این بازی‌ها شده به طور حتم در المپیک ریو 2016 دوربین‌های زیادی روی این بانوی کماندار زوم خواهد بود.

منبع : تک به تک، خبر و تحلیل ورزشی |دعای خیر یک ملت بدرقه زهرا نعمتی منبع : |دعای خیر یک ملت بدرقه زهرا نعمتی منبع : |دعای خیر یک ملت بدرقه زهرا نعمتی منبع : |دعای خیر یک ملت بدرقه زهرا نعمتی
برچسب ها : المپیک ,نعمتی ,زهرا ,ورزشکار ,بازی‌های ,اولین ,زهرا نعمتی ,بازی‌های المپیک ,سهمیه المپیک ,اولین ورزشکار ,چهره سرشناس ,اولین ورزشکار معلول